Veriyaz Telefon Numarası
Web Site Barındırma

Web barındırma (web hosting) şirketleri, firmalara, kişilere, web sitelerini 24 saat internette yüksek hızda muhafaza etmek için hizmet ve servis sağlarlar. Web hosting şirketleri, müşterilerine web sitelerini barındırmaları için sunucularında yer sağlar.

Web hosting şirketleri, şirketlere, atanmış sunucu ( dedicated server) ve yerleştirilmiş sunucu (colocation) gibi ileri servisler sunarlar. Atanmış sunucuların bir kullanıcısı vardır. Farklı kişiler sunucuya giremez, sunucunun bağlı olduğu şirket sahibinin izni olan yönetici, sunucuyu, şirketin amaçları doğrultusunda kullanır. Yerleştirilmiş sunucu ise, sunucu donanımı için daha güvenli fiziksel yer sağlar.

Web hosting şirketleri farklı boyuttaki şirketlerin kullanabileceği web siteleri için farklı hizmetler sunarlar. Fazla müşterisi olmayan küçük şirket siteleri için, az bir web alanı ve bant genişliği, çok sayıda müşterisi olan ve ürün bulunduran web siteleri için de,daha fazla web alanı ve bant genişliği bulunan servisler sunarlar.

Bazı şirketler kendi sitelerini kendileri barındırmak isterler. Bunun için gerekli yazılım ve donanımları almaları gerekir ve bunu devamlı olarak yönetecek bir sunucu bulundurmalıdırlar. Bunlar oldukça maliyet getirir.

Bazı hosting firmaları, sundukları hosting hizmeti ile birlikte ek yazılım ve hizmetler de sunarlar. (Web site tasarımı, yazılımı hizmeti veya alışveriş portalı gibi) Hostinginizi bu tür hizmet veren firmalardan alarak, bazı servislere de ücretsiz ulaşabilirsiniz.