Veriyaz Telefon Numarası
Kredi Kart Hareketleri ve Anatomisi

Online satınalma işlemlerinde kredi kartları çok popüler olmasına rağmen, güvenlik konuları nedeniyle birçok kullanıcı ticari olarak kredi kartı sahtekarlığından korkmaktadır.Bazı bankalar bu tür sahtekarlıklara karşı kendilerine özgü güvenlik sistemleri geliştirmişleridir. (Garanti Bankası, Sanal Kart)

2000 yılında kredi kartları ile harcanan $53 milyar´ın %88 i online harcamalardır.

Kredi kart ödemesini kabul etmek için işyeri sahibinin, bankada bir ticari hesabının bulunması gerekir. Geleneksel ticari hesaplar sadece POS (Point of Scale) hareketlerini veya varsa bir mağazadan temin edilen kredi kartını kabul eder. E-ticaretin büyümesi ile, internet ticari hesapları, online kredi kart hareketlerini tutmak için gelişmiştir. Bu, kart olmadan alışveriş yapma imkanı sağlar. Mesela webde bir ürün satın alırken, kredi kartının numarası ve son kullanma tarihinin girilmesi ile işlem gerçekleşir. İşyeri sahibi satın almada kullanılan kartı görmez.

Kredi kartı ile online satın alma yapılırken, satın alan kişinin kredi kart numarasını, son kullanma tarihini, fatura ve teslimat bilgilerini de vermesi gerekir. Bu bilgileri internet üzerinden satıcıya güvenli bir şekilde gönderilir.
(1) Kimlik denetimi, yetki, SSL ve güvenli elektronik hareket teknolojileri sertifikası alınır.İşyeri sahibi daha sonra kredi karti bilgilerini kendi hesabının bulunduğu bankaya verir.
(2) Bundan sonra alıcının hesap bilgileri denetlenir. Bu işlem, müşteriye kredi kartını veren bankanın sorumluluğundadır.
(3) Doğrulama, işyeri sahibinin bankası vasıtasıyla işyeri sahibine iletilir.
(4) Sonra ürün gönderilir.
(5) Ürün nakledilene kadar işyeri sahibine ödeme yapılmaz.