Veriyaz Telefon Numarası
Alan Adı Seçme

Son zamanlarda kaç tane web sitesi reklamı gördünüz veya işittiniz? Televizyon reklamlarından otobüs yanlarına, internet alan adları artık her yerde. Reklamınızı gören insanlar adınızı hatırlayacak mı? Eğer reklamlarınız hedef pazarınızın hafızalarına girmiyorsa belki de reklam kampanyanız başarısız değildir, problem akılda kalıcı olmayan bir alan adınızın olmasıdır. Alan adı (Domain) web sitenizin URL'sinde kullandığınız adınızdır.
İnsanların kolay hatırlayabileceği ve kolaylıkla yazabileceği kısa ve özlü bir isim seçin. Çünkü sizin web siteniz tüm dünyada yayınlanacaktır. Farklı dil ve kültürlerde sizin alan adınızın nasıl yorumlanacağı önemlidir.

İnternet üzerinde tam nitelikli bir bilgisayardaki barınma adı, www.benimmarketim.com gibi, başlıca 3 kısımdan oluşur. Barındırma adı, alan adı ve üst derece alan (TLD, Top Level Domain). Birçok web sunucusu barındırma adı olarak www kullanır. Alan adı genellikle şirketin kendi adı veya ürün veya hizmetiyle ilgili siteyi tanımlayan bir isimdir. TLD, alan adının bağlı olduğu organizasyonun tipini tanımlar. Mesela com TLD, ticari şirketleri tanımlar. Org TLD, kar gütmeyen organizasyonları tanımlar. Aynı zamanda her ülkenin kendi TLD si vardır, örneğin Amerika için us, Kanada için ca, İngiltere için UK Türkiye için TR gibi.
.com uzantılı alan adlarının azalması ile birlikte şirketler .net veya .org uzantılı alan adlarını kullanmaya başlamışlardır. .Net genellikle network ilişkili siteler için kullanılır.

İnternet alan adlarını ve adres kayıtlarını düzenleyen şirket (ICANN)(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından mevcut alan adlarının sayısının yetersiz gelmesiyle, yenileri üretilmiştir. .movie, .inc, .web ve .eu sonradan üretilen TLD lerdir. Bir alan adı kaydının fiyatı, onun uzantısına bağlıdır. Mesela .com fiyatı $9 dır. .tr uzantılı alan adları daha pahalıdır. Bu ücretler alanadı sahibi tarafında yıllık ödenir, her yıl ödenmeye devam eder.